top of page

Zadanie publiczne w ramach projektu „„ŻYWNOŚĆ STRAJKUJE!” ma na celu przede wszystkim

zwrócenie uwagi na występowanie problemu marnowania żywności, jego wpływ na degradację środowiska i zrównoważony rozwój naturalny. Ponadto zakłada wskazanie sposobów na zmniejszanie skali marnowania żywności na poziomie indywidualnego konsumenta. Poprzez realizację tego przedsięwzięcia Stowarzyszenie chce  promować w gminie Wielka Wieś dobre  praktyki  zmierzające do ochrony środowiska oraz zwiększania świadomości i wiedzy dotyczącej ekorozwoju wśród dzieci i młodzieży, a także całego środowiska lokalnego.

 Istotą projektu są działania edukacyjne mające na celu uświadomienie problemu marnowania żywności oraz kształtowania postaw w zakresie konsumpcji przyjaznej środowisku wybranej grupie dzieci i młodzieży w sąsiadujących ze sobą szkołach. Projekt zakłada cykl warsztatów, wyjazdy terenowe oraz konkursy. Grupą docelową projektu będą dzieci i młodzież: uczniowie klasy V szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum. W przypadku gdy rodzice lub dzieci nie wyrażą zgody na uczestnictwo w projekcie, w ich miejsce zostaną wybrane osoby z innych klas, uzyskujące bardzo dobre wyniki w nauce z przyrody/biologii  wskazane przez nauczyciela tych przedmiotów.

Uczestnicy projektu „Żywność strajkuje!” wezmą  udział w cyklicznych warsztatach, w trakcie których dowiedzą się, jak marnowanie żywności wpływa na sytuację społeczną, ekonomiczną i na środowisko naturalne. Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę. Warsztaty w ramach projektu „Żywność strajkuje!” będą odbywały się od marca do listopada, łącznie przewiduje się 7 spotkań/wyjazdów. Czas przeznaczony na realizację jednego warsztatu to ok. 3 godziny.   W czasie zajęć dzieci i młodzież będą debatować nad następującymi zagadnieniami: dlaczego marnowanie żywności to problem społeczny; czy problem marnowania jedzenia dotyczy własnego gospodarstwa domowego; jakie produkty najczęściej są wyrzucane; czy marnowanie żywności wpływa na zasoby naturalne; jak przeciwdziałać problemowi marnowania jedzenia; czym są Banki Żywności i jak je wspierać. Przewiduje się głównie zajęcia praktyczne, wykorzystanie metod obrazowych i technik aktywizujących, w tym pracę metodą projektu: powstaną liczne prace /wytwory/ młodzieży, które przedstawione zostaną środowisku lokalnemu. W ramach zajęć zostaną także zorganizowane spotkania ze specjalistami i wyjazdy. Przewiduje się, m.in.

- warsztaty z kucharzem /omówienie prostych zasad przygotowania posiłków i przeciwdziałania marnowaniu żywności, wspólne przygotowanie posiłków/,

 - spotkanie z pracownikami GOPS / warsztaty na temat pracy ośrodków pomocy społecznej, która również przyczynia się do zmniejszenia skali marnotrawstwa żywności/

- spotkanie z przedstawicielkami  lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich /rozmowy na temat właściwego gospodarowania zakupionymi produktami żywnościowymi, rozmowy na temat właściwego wykorzystywania w gospodarstwie tzw. „resztek jedzenia”/,

- wyjazd do Banku Żywności w Krakowie /zajęcia warsztatowe/,

- wyjazd na składowisko odpadów w Baryczy / lekcje pokazowe/.

Istotnym celem projektu będzie również integracja środowiskowa, jako że uczniowie będą wspólnie uczestniczyć w warsztatach w szkole podstawowej i w gimnazjum zamiennie. Do celów projektu wykorzystana zostanie również świetlica wiejska w Białym Kościele mieszcząca się w budynku gimnazjum.

Cyklicznie dzieci i młodzież z obu szkół będą angażowane w zbiórki żywności na rzecz osób ubogich i potrzebujących z terenu Gminy Wielka Wieś /zaplanowano dwie zbiórki: marzec i grudzień/. Przy akcjach tych pomagać będzie Ochotnicza Straż Pożarna z Białego Kościoła i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu z siedzibą w Białym Kościele.

Dzieci i młodzież w październiku z okazji Światowego Dnia Żywienia i Walki z Głodem wezmą udział w konkursie plastyczno-graficznym na logo promujące projekt. Najlepsze prace w formie nadruku zostaną umieszczone na torbie ekologicznej. Torby ekologiczne z logiem projektu zostaną wręczone wszystkim uczestnikom projektu „Żywność strajkuje!” a także przedstawicielom władz samorządowych i reprezentantom instytucji działającym na terenie gminy Wielka Wieś. Projekt  zakłada również wydanie wspólnej broszury informacyjnej, która posłuży do rozpowszechniania informacji na temat walki z marnotrawieniem żywności w środowisku lokalnym.

Podsumowanie projektu będzie miało miejsce w listopadzie, w czasie zorganizowanego w gimnazjum panelu dyskusyjnego, podczas którego wystąpią uczestnicy projektu z przygotowanymi prezentacjami multimedialnymi a także instytucje i organizacje, które włączą się w działania na rzecz realizacji projektu.  Wystawa zdjęć i prac

Wszelkie działania związane z realizacją projektu będą rozpowszechniane w środowisku lokalnym poprzez opracowywanie gazetek ściennych, informacje na stronach internetowych Urzędu Gminy Wielka Wieś, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośródka Kultury i Sportu. Informacje o zbiórkach żywności będą podawane również w ogłoszenia parafialnych dzięki współpracy z proboszczem parafii.  Ponadto cyklicznie będą pojawiać się artykuły na temat działań projektowych w prasie lokalnej.

bottom of page