top of page

 

 

Zadanie publiczne w ramach projektu „HODOWCY BUJNEJ WYOBRAŹNI!” ma na celu:

 - zagospodarowanie czasu wolnego dzieci z terenu gminy Wielka Wieś,

-  umożliwienie dzieciom rozwijania swoich zainteresowań i pasji,

- wsparcie rodziców w odpowiednim zagospodarowaniu czasu wolnego ich dzieci, zwłaszcza w weekendy,

- edukację dzieci poprzez różnego rodzaju gry, zabawy  edukacyjne w ramach zajęć edukacyjno-wychowawczych,

-  integrację dzieci z terenu gminy,

- integrację międzypokoleniową,

- przekaz tradycji związanych z regionem.

Zadanie będzie obejmowało 10 bloków warsztatowych, jeden blok  w miesiącu – w wybraną sobotę,  począwszy od marca do grudnia br. Wyjątkowo w miesiącu marcu, ze względu na tematykę świąteczną bloków, odbędą się dwa zajęcia, nie odbędą się natomiast zajęcia w miesiącu kwietniu.   Każdy z bloków, reprezentowany przez hasło przewodnie, dotyczył będzie innej tematyki  i  obejmie 5 godzin zajęć warsztatowych. Poszczególne bloki poprowadzą  osoby kompetentne w danej tematyce związane z gminą Wielka Wieś. Posłuży to również integracji różnych środowisk, grup i instytucji związanych z gminą.  W zajęciach danego bloku warsztatowego będzie mogło wziąć udział max. 25 uczestników – dzieci z terenu gminy Wielka Wieś w wieku 8-12 lat ( klasy II – VI).

Przewiduje się następujące bloki zajęć warsztatowych:

 

 1) Blok warsztatowy pod hasłem „Zrób sobie palmę!”  - zajęcia poprowadzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Białokościelanki”, które zorganizują warsztaty rękodzieła ludowego ucząc dzieci sztuki wykonywania palm wielkanocnych. Dzieci poznają różne techniki powstawania palm i ich ozdabiania. W efekcie każdy uczestnik zajęć stworzy własną niepowtarzalną palmę, zaś kulminacyjnym punktem warsztatów będzie wspólne wykonanie ok. 2,5 metrowej palmy, która w niedzielę palmową trafi do kościoła w parafialnego w Białym Kościele. Większość dzieci  jak dotąd nigdy  nie robiło takich prac, bo palmy są przeważnie kupowane przez rodziców w formie gotowej. W trakcie zajęć zostanie również nagrany filmik z robienia palm, który następnie uczestnicy zobaczą wyświetlony na projektorze.  Przewidywany termin realizacji bloku: marzec.

2) Blok warsztatowy  pod hasłem „Warsztaty wielkanocne z jajem” – zajęcia poprowadzi nauczyciel pracujący na co dzień w Szkole Podstawowej w Białym Kościele. W ich trakcie uczestnicy będą zdobić styropianowe jaja tworząc z nich  wielkanocne  pisanki do koszyczka. Do zdobienia zostaną wykorzystane takie materiały jak cekiny, brokat, wstążki, mulina, sznurki. Przewidywany termin realizacji bloku: marzec.

3) Blok warsztatowy pod hasłem „Kask to nie obciach” -  zajęcia poprowadzą  przedstawiciele OSP Biały Kościół i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W trakcie warsztatów zostaną poruszone zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po drodze. Ich uczestnicy zapoznają się z prezentacją  multimedialną, przedstawiającą miejsca na terenie gminy Wielka Wieś potencjalnie niebezpieczne, gdzie  należy zachować szczególną  ostrożność. Uczestnicy zajęć będą mieli również możliwość zaprojektowania  w programie paint  swojego „wymarzonego” kasku rowerzysty korzystając z sali wyposażonej w komputery. Prowadzący zajęcia udzielą również praktycznych porad, jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej w trakcie jazdy na rowerze. W ramach warsztatów dzieci otrzymają gadżety odblaskowe. W trakcie zajęć zostanie również wykorzystana prezentacja multimedialna pod hasłem „Sławne osoby nie wstydzą się kasku!”. Przewidywany termin realizacji bloku: maj.

4) Blok warsztatowy  pod hasłem „Akademia kropelki” – zajęcia  poprowadzą pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego w Wielkiej Wsi lub pracownicy AGH w Krakowie.  W trakcie warsztatów w formie  prostych doświadczeń i eksperymentów uczestnicy poznają znaczenie wody w życiu organizmów żywych, zostaną zapoznani również z dobrymi praktykami w zakresie oszczędzania wody, oprócz tego zostaną wyposażeni w wiadomości na temat działania Gminnego Zakładu Komunalnego. Przewidywany termin realizacji bloku: czerwiec.

5) Blok warsztatowy  pod hasłem  „Muzyczne Trelele…” - zajęcia poprowadzi instruktor muzyczny wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami i członkami orkiestry dętej GOKIS. Podczas warsztatów uczestnicy poznają różne instrumenty muzyczne, ich działanie, będą mieli także możliwość spróbowania gry na nich i tworzenia własnej muzyki z wykorzystaniem różnego rodzaju instrumentów. Dodatkowo warsztaty będą opierały się o dydaktyczne gry muzyczne, które rozwijają percepcję słuchową jak i usprawniają koordynację ruchową. Przewidywany termin realizacji bloku: lipiec.

6) Blok warsztatowy  pod hasłem „Słomiane warsztaty”  - zajęcia poprowadzą panie z Kola Gospodyń Wiejskich „Białokościelanki”, które zorganizują warsztaty rękodzieła ludowego ucząc dzieci sztuki wykonywania  wieńców i wianków dożynkowych. Zajęcia te w jednej części będą odbywały się w terenie, gdzie na okolicznych polach i łąkach uczestnicy sami zbiorą potrzebne materiały:  polne kwiaty, kłosy zbóż, trawy, owoce, warzywa, sitowie, gałązki leszczyny.  Uczestnicy zajęć sami ozdobią  również według własnej inwencji twórczej swoje wianki dożynkowe. Przewidywany termin realizacji bloku: sierpień.

7) Blok warsztatowy  pod hasłem „Nawlekamy wyrazy”  -  zajęcia poprowadzi nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele. Warsztaty będą obejmowały zagadnienia komunikacji interpersonalnej, pracę ze „słowem” i „wyrazem” w formie zabawowej. W ich trakcie dzieci będą uczestniczyć w szeregu gier i zabaw językowych uczących ich pracy zespołowej a także wypowiadania się na forum przy próbie  przezwyciężania lęku wystąpienia przed innymi uczestnikami grupy. Przewidywany termin realizacji bloku: wrzesień.

8) Blok warsztatowy  pod hasłem „Rada na drobiazgi”  - zajęcia poprowadzi mieszkanka gminy Wielka Wieś na co dzień zajmująca się sztuką introligatorstwa artystycznego. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają pudełka – kubeczki, które posłużą im później jako pojemnik na przechowywanie różnych drobiazgów. Pudełeczka zostaną wykonane techniką decoupage  przy wykorzystaniu farb  i lakierów akrylowych, medium do spękań, serwetek i różnych ozdób. Przewidywany termin realizacji bloku: październik.

9) Blok warsztatowy  pod hasłem „Polarowe przytulanki" - zajęcia poprowadzi mieszkanka gminy Wielka Wieś, mająca doświadczenie w pracy artystycznej z dziećmi. W trakcie warsztatów zostaną wykorzystane takie materiały jak:  polar, plusz, igły i nici. Na początku zajęć, dzieci otrzymają wszystkie elementy potrzebne do stworzenia ich własnej  „przytulanki” wycięte z polaru. Ich zadaniem  będzie zszycie poszczególnych części i wypełnienie pluszem. Następnie uczestnicy zajęć według swoich pomysłów ozdobią swoje pluszaki. Na koniec  każdy  nada imię nowo powstałemu pupilowi i zaprezentuje na forum grupy swoje dzieło. Przewidywany termin realizacji bloku: listopad.

 

10) Blok warsztatowy  pod hasłem  „Bombka mojej roboty” - zajęcia poprowadzą pracownicy pracowni artystycznej „ARMAR”, którzy w trakcie warsztatów zdradzą uczestnikom tajniki dekorowania bombek  choinkowych. W trakcie warsztatów uczestnicy samodzielnie udekorują bombkę szklaną wg własnego pomysłu. Podczas zajęć zostanie wykorzystany projektor, dzięki któremu uczestnicy będą mogli zobaczyć proces powstawania bombki. Przewidywany termin realizacji bloku: grudzień.

 

Każdy z bloków warsztatowych będzie odpowiednio wcześniej rozreklamowany w prasie lokalnej, na stronach internetowych szkół, stowarzyszenia, GOKiS-u, gminy a także na faccebooku oraz poprzez plakaty. Zapisy na poszczególne bloki warsztatowe będą odbywały się w Szkole Podstawowej w Białym Kościele, a w wakacyjne miesiące w GOKiS poprzez dostarczenie skanem lub osobiście karty zgłoszenia uczestnika. Na każdy blok warsztatowy odbędzie się osobna rekrutacja. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu dziecka na warsztaty danego bloku będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Informacje i plakaty o możliwości zapisu na zajęcia danego bloku pojawią się ok. 2 tygodnie przed planowanym terminem bloku warsztatowego.

 

Zajęcia będą odbywały się w nowo otwartej świetlicy wiejskiej w Białym Kościele a także w terenie, w zależności od specyfiki bloku czy też pogody. Projekt zwieńczy wystawa zdjęć z zajęć, która zostanie wyeksponowana  w pomieszczeniach świetlicy.  Na potrzeby projektu zostanie zakupiony projektor multimedialny wraz z ekranem, który będzie wykorzystywany na każdych zajęciach warsztatowych (prezentacje, filmy tworzone przez uczestników, pokazy zdjęć, itp.)

 

 

bottom of page